MPA 17.

Mistrzostwa Polski Amatorów w hokeju na lodzie 2017.

Siedemnaste Mistrzostwa Polski Amatorów w hokeju na lodzie w 2018 roku odbędą się w Oświęcimiu chcielibyśmy przedstawić historię MPA korzystając z podpowiedzi oraz materiałów zgromadzonych przez drużyny starsze stażem, które występują od początku mistrzostw jak i naszym czteroletnim doświadczeniem w tym wspaniałym przedsięwzięciu, które co roku gromadzi 16 najlepszych drużyn amatorskich z całej Polski

Pierwszym mistrzem została drużyna - BPT-H Bogucice. Wicemistrzostwo wywalczył zespół gospodarza turnieju – Zagłębie Sosnowiec, a stawkę na podium uzupełnili gracze Sparty Wujek.
Rok później czempionat odbył się również w Sosnowcu i po raz pierwszy na najwyższym stopniu podium stanął Sielec Sosnowiec, dalej AKH Tychy, z brązowym medalem skończyli gospodarze Zagłębie.

Sezon 2004, mistrzostwa po raz pierwszy goszczą w Krynicy oraz Nowym Targu. Korzyść własnego lodu przyniosła triumf drużynie Krynickich Diabłów, którzy w finale pokonali ustępującego mistrza Sielec. Trzecie miejsce po raz pierwszy w historii dla drużyny z Bytomia – Huraganu.

W następnym roku (2005) wracamy do Sosnowca, gdzie dwie miejscowe drużyny walczyły o tytuł w finale. Tym razem lepsi okazali się gracze Zagłębia, a Sielec musiał zadowolić się drugim miejscem. Trzecia pozycja pierwszy raz przypada drużynie z Nowego Targu – Zieleni.

Turniej w 2006 roku ponownie miał miejsce na tafli Stadionu Zimowego w Sosnowcu i był szczególny, gdyż po raz pierwszy mistrzowie obronili wywalczony rok wcześniej tytuł. Złoto dla Zagłębia, srebro dla Zieleni Nowy Targ, a na najniższym stopniu podium weszli zawodnicy Sigmy Katowice.

Po dwóch latach Mistrzostwa wróciły na Podhale do Nowego Targu. Tam również miejscowa drużyna radziła sobie najlepiej i cieszyła się z tytułu (Podhale Nowy Targ). W finale Podhale zwyciężyło z Sigmą Katowice, a brązowy medal zawisł na szyjach hokeistów Sielca.

Kolejny turniej ponownie już po raz 5 rozgrywany był w Sosnowcu. Jak to przeważnie bywało, gospodarz nie był zbyt gościnny. Mistrzostwo po 4 latach powróciło w ręce Sielca, który pokonał w decydującym spotkaniu Oliwę Hockey Team, był to premierowy medal na imprezie ogólnopolskiej dla zespołu z Trójmiasta. Drugi team z Sosnowca Zagłębie uzupełniło stawkę na podium.
W 2009 roku rywalizacja powróciła pod Górę Parkową w Krynicy. Drugi rok z rzędu najlepsi byli hokeiści Sielca Sosnowiec, czym powtórzyli wynik z przed kilku lat Zagłębia i zostali drugim zespołem w historii, który obronił tytuł Mistrza Polski. Srebro wywalczyli zawodnicy Polonii Bytom, trzecia pozycja dla Podhala Nowy Targ.

następnym sezonie turniej zagościł w stolicy – Warszawie. Hala Tor-Waru okazała się przyjazna dla aktualnych mistrzów Sielca, który kolejny rok z rzędu obronił mistrzostwo. Srebrny medal przypadł graczom Podhala Nowy Targ, brązowy Krynickich Diabłów.

W sezonie 2011 gospodarzem MPA był Gdańsk. Tafla lodowa Hali Olivia najbardziej przychylna była dla Polonii Bytom, dla których był to pierwszy złoty medal. Drugie miejsce dla gospodarza Goldwella Gdańsk, trzecie dla innego zespołu z Trójmiasta – Mad Dogs Sopot. Był to bez wątpienia najlepszy turniej dla drużyn znad morza.

W roku 2012 impreza powróciła do Sosnowca, gdzie tradycyjnie królowała drużyna Sielca, wygrywając swój 5 tytuł Mistrza Polski Amatorów. Na podium powróciły również drużyny Sigma Katowice (2 miejsce) i Krynickich Diabłów (3 miejsce).

W roku 2013 mistrzostwa organizowała drużyna Pioniera Tychy. Trójka na podium zmieniła się w całości, a najlepiej tamten turniej będą wspominać zawodnicy Wojowników Oświęcim. To pierwszy tytuł mistrzowski tego zespołu i w ogóle pierwszy medal dla jakiegokolwiek teamu z Oświęcimia. Wicemistrzostwem zadowolić się musiał Pionier, brązem Polonia Bytom.

W 2014 roku 16 najlepszych drużyn zgromadziło się w Gdańsku by skrzyżować kije w walce o tytuł mistrza Polski. Turniej ten był zorganizowany bardzo profesjonalnie a poziom gry był równie wysoki. Miano drużyny mistrza Polski udało się wywalczyć po raz pierwszy drużynie Sigma Katowice, tytuł wicemistrza zdobyła drużyna Mad Dogs Sopot a na najniższym stopniu podium stanęła drużyna Pionier Tychy. Dwie ekipy, które nie zdołały utrzymać się w I dywizji to Górale Nowy Targ oraz Sielec Sosnowiec.

Na koniec kolejnego sezonu w 2015 roku turniej mistrzowski został zorganizowany w Nowym Targu, wszystkie drużyny, jak co roku przyjechały walczyć o najwyższy cel mistrzostwo Polski! Jednym z faworytów była drużyna z piwnego miasta Pionier Tychy, która jak się później okazało stanęła na najwyższym stopniu podium tuż za nią na drugim miejscu zameldowała się drużyna Polonii Bytom a na trzecim miejscu znalazła się drużyna Goldwell Gdańsk. Z dywizją I pożegnały się drużyny Krynickie Diabły oraz Nasta.

W roku 2016 Mistrzowski turniej MPA nr 15 odbył się w Bytomiu i stał na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym, co również przełożyło się na wysoki poziom gry oraz zaciętą rywalizację. Gospodarze turnieju stanęli na wysokości zadania i uradowali swoich kibiców zdobywając złoty medal, srebrny krążek zawisł na szyjach zawodników z drużyny Goldwell Gdańsk, a brąz trafił do drużyny Wojowników Oświęcim, spadkowicze do niższej dywizji to Sigma Katowice oraz Oliwa Hockey Team.

Na ostatni turniej MPA nr 16 w 2017 roku zawodnikom wszystkich drużyn przyszło się zmagać o złoty medal mistrzostw Polski w bardzo egzotycznym miejscu na mapie Polskiego hokeja a mianowicie w Białymstoku. Na podium pojawiły się dwie stosunkowo nowe drużyny tytuł mistrza Polski zdobyła drużyna Unii Oświęcim, która zaledwie rok wcześniej awansowała do Dywizji I, drugie miejsce przypadło dla drużyny Pionier Tychy a trzecie dla walecznej drużyny Vikings Oświęcim. W tym roku z najlepszymi drużynami pożegnały się drużyny Dragons Gdańsk oraz Sielec Sosnowiec

Nadchodzące mistrzostwa Polski zapowiadają się bardzo emocjonująco, poziom amatorskiego hokeja rośnie z roku na rok a każde następne MPA stają na jeszcze wyższym poziomie organizacyjnym, jak będzie w tym roku? Kto zdobędzie najwyższe trofeum a kto nie zdoła się utrzymać w gronie najlepszych drużyn? Tego dowiemy się już w kwietniu na 17 Mistrzostwach Polski Amatorów 2018.